[ Webhosting profitux.cz ]

Delor

Původ: ČR, vyšlechtěna byla na ŠS Těchobuzice, vznikla křížením odrůd Golden Delicious x Lord Lambourne. Registrována je od r. 1993.
Plody: jsou větší až velké, mají kulovitý až vysoce kulovitý tvar. Slupka je hladká a pružná, odolná proti otlačení. Má zelenožlutou barvu překrytou oranžově červenou barvou a jasně červeným rozmytým líčkem. Dužnina je nazelenale bílá, je tužší ale křehká, šťavnatá chuť je sladce navinulá, aromatická.
Růst: zpočátku je silný, později střední. Charakteristická je tvorba silných výhonů s bohatým plodným obrostem. Kvete středně pozdě, po odrůdě James Grieve Red a je dobrým opylovačem.
Plodnost: je raná, vysoká a pravidelná.
Zrání: sklízí se kolem poloviny října, před sklizní nepropadává. Konzumně dozrává v prosinci až lednu, vydrží do března. Při uložení v chladírně se trvanlivost ještě značně prodlouží.
Odolnost: odrůda je značně odolná k padlí i ke strupovitosti.
Požadavky: tato velkoplodá odrůda se svými vlastnostmi řadí k velmi dobrým tržním odrůdám. Je podobná Rubínu, má však navinulejší dužninu, lépe se skladuje, je trvanlivější. Před sklizní není tak poškozována jako Rubín. Nevyholuje a je vhodná pro intenzivní výsadby na slabě rostoucích podnožích. Pouze v horších půdních podmínkách by se dobře uplatnily středně vzrůstné podnože.