[ Webhosting profitux.cz ]

Denár

Původ: ČR, vyšlechtěna ŠS Těchobuzice, vznikla křížením odrůd Golden Delicious a Coxova. Registrována je od r. 1989.
Plody: jsou středně velké až větší. Tvar je kulovitý až tupě kuželovitý, pravidelný. Má dlouhou tenkou stopku. Slupka je svítivě jasně žlutá, povrch je čistý, bez rzivosti. Hladký až lesklý povrch je při dozrávání mírně mastný. Dužnina je nažloutlá, jemné konzistence, značně šťavnatá. Chuť je příjemná, mírně aromatická, navinulejší než u odrůdy Golden Delicious.
Růst: je středně silný až slabší. Vytváří kulovité, mírně převislé koruny. Bohatě obrůstá středně dlouhým plodonosným obrostem. Kvete středně raně, před odrůdou Golden Delicious.
Plodnost: je velmi raná, vysoká a pravidelná.
Zrání: sklízí se kolem poloviny září, z vyšších poloh déle. Včasná probírka nejvyvinutějších plodů předejde ztrátám jejich propadem. Konzumně dozrává od listopadu, vydrží do konce prosince až ledna. Z vyšších poloh a v chladírně lze uchovat déle.
Odolnost: odrůda je polně odolná ke strupovitosti i padlí.
Požadavky: odrůda je vhodná především pro střední a vyšší polohy, kde již nelze dobře pěstovat Golden Delicious. V teplejších polohách se značně zkracuje doba konzumní zralosti. Jemná slupka vyžaduje šetrnou sklizeň i další manipulaci. Vysoká plodnost vyžaduje spíše silnější nebo středně rostoucí podnože. Je vhodná pro všechny pěstitelské tvary a při použití slaběji rostoucích podnoží vyžaduje včasný silnější udržovací řez.