[ Webhosting profitux.cz ]

Šampion

Původ: ´Golden Delicious´ x ´Cox´s Orange Pippin´
Plod: velikost je střední až velká, tvar je kulovitý až kulovitě kuželovitý, pravidelný; slupka je hladká, někdy mírně rzivá, středně tlustá, žlutá, z 30 až 60% překrytá jasně červenou krycí barvou nanesenou převážně ve formě žíhání. Dužnina je krémová, chruplavá a šťavnatá. Chuť je harmonická, navinule sladká až sladší.
Strom: růst středně silný, koruna je polovzpžímená; větve dobře obrůstají krátkým plodonosným obrostem a jsou bohatě olistěné. Charakterem růstu a plodnosti patří do typu III podle klasifikace INRA. Charakter růstu vyhovuje pro tvarování štíhlých vřeten nebo super vřeten. Stromy brzy vstupují do plodnosti a jsou velmi úrodné. Dobře plodí i na vzrůstných podnožích.
Doba zrání: sklízí se asi 2 týdny před odrůdou ´Golden Delicious´, plody v chladírně vydrží až do února.
Choroby: silně trpí strupovitosti vůči padlí je dosti odolná.
Nesrsta: doporučuje do vyšších poloh

ŠAMPION RED

Radiomutant odrůdy 'Šampion'. Růst stromů středně bujný, habitus rozložitý, plodí na krátkém dřevě. Plod je velký, kulovitého tvaru. Slupka je suchá, hladká, středně tlustá , bez ojínění. Základní barva je zelenožlutá, krycí červená, rozmytá, téměř po celém povrchu plodu. Dužnina krémové barvy, dobré konzistence, křehká, šťavnatá, navinule sladká, velmi dobrá. Odrůda středně odolná proti napadení strupovitostí a i proti padlí jabloňovému. Sklízí se v polovině září, konzumně dozrává v listopadu, skladovatelnost do ledna.