[ Webhosting profitux.cz ]

Maďarská

Vznikla kolem roku 1868 jako nahodilý semenáč v Mad'arsku, odkud se dostala na naše území.
Stromy mají bujný vzrůst, vytvářejí poměrně řídké, rozložité koruny s dostatkem plodonosného obrostu. Letorosty narůstají silné, dlouhé, barvy tmavě zelené, která je překryta na sluneční straně hnědočerveně. Lenticely jsou ve větší míře, drobné, vystouplé, ve formě drobných světle hnědých teček. Listy střední až velké, pololesklé, tvaru srdčitého. Řapík dlouhý, fialově červený s kulatými malými žlázkami, po jedné až dvou. Okraje listové čepele jsou jednou až dvojitě pilovité. Květ je malý, korunní plátky okrouhlé, bílé.
Plody jsou velké, stejnoměrné, hladké. Tvar oválně kulovitý, břišní šev je méně znatelný. Čnělková část je v rovině plodu. Slupka je pevná, velmi jemně plstnatá, základní barva oranžová, pokrytá malým červeným líčkem. Dužnina je sytě oranžová, pevná, velmi šťavnatá a rozplývavá. Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá, typicky meruňková, pecka střední velikosti, oválná, mírně zhrbolená, dobře odlučitelná od dužniny.
Velmi stará odrůda, která se v morfologických znacích těžko rozliší od odrůdy 'Velkopavlovická'. Určité rozdíly jsou ve výkonnosti a adaptaci na prostředí. Výnos je vysoký, méně pravidelný, plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro průmyslové zpracování. Odolnost ve dřevě a v pupenech proti nízkým teplotám je dobrá. Nemá speciální požadavky na agrotechniku a řez, nejlépe jí vyhovuje půda s dostatkem živin a vláhy, na suchých stanovištích jsou plody drobné. Náchylnost ke klejotoku je stejná jako u ostatních odrůd, určitý rozdíl ovlivňuje vhodná podnož. Dozrává současně jako odrůda'Velkopavlovická'. Vhodná do všech (i okrajových) oblastí pro pěstování meruněk.