[ Webhosting profitux.cz ]

Paviot

Původ: Vznikla ve Francii v roce 1893 v Lyonu. Vlastnosti stromu:
Stromy rostou bujně a vytvářejí kulovitě vznosné koruny, které jsou v plné plodnosti rozkladité. Letorosty jsou silné, barvy tmavě zelené, která je z větší části na sluneční straně překryta tmavě červenou barvou. Lenticely jsou v menší míře středně velké, kulaté až oválné, vystouplé. Listy jsou srdčité, s krátkou špičkou. Povrch čepele je pololesklý, po okrajích jemně jednou až dvojitě pilovitý. Květ je středně velký, bílý. Korunní plátky jsou okrouhlé, mírně prohloubené. Plody velké, vyrovnané, hladké. Tvar kulovitě oválný se zřetelným břišním švem, končícím v čnělkové části malým hrbolkem. Slupka je pevná, hladká, lesklá. Základní barva je oranžově žlutá s červeným líčkem. Dužnina je oranžová, rozplývavá, středně šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá s osobitou příchutí, dobrá. Pecka je větší, drsnější. Plodnost je brzká, dobrá a pravidelná. Odolnost vůči nízkým teplotám ve dřevě a květu je střední. Proti houbovým chorobám je dobrá.
Vhodný je kmenný tvar se středním výhonem, ale je možno pěstovat tuto odrůdu i bez středního výhonu. Z podnoží se nejvíce používají M-VA-1 až M-VA-4.
Sklízí se 7 dní po odrůdě Velkopavlovická. Celkové hodnocení:
Především je ceněna pozdější sklizeň. Plody jsou velké, pěkného vzhledu, vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování. Vhodná především do teplejších oblastí pro pěstování meruněk.