[ Webhosting profitux.cz ]

Sabinovská

Jedná se o nahodilý semenáč vzniklý v okolí Sabinova, odkud se šířila do dalších oblastí.
Stromy rostou velmi bujně a vytvářejí široké rozložité koruny. Letorosty narůstají středně silně dlouhé, barvy zelené, na sluneční straně hnědočervené. Lenticely jsou ve větším množství, drobné, vystouplé, oválné, světle hnědé. Řapík středně dlouhý, fialově červený s kulatými, menšími žlázkami po 1-2. Čepel listová je srdčitá, okraje jsou jedno až dvoupilovité. Květ je poměrně malý, korunní plátky bílé.
Plody jsou střední až velké, pravidelné, někdy u čnělky nesouměrné. Břišní šev je mělký. Tvar plodu kulovitě oválný, temeno plodu je v rovině, někdy plod ukončen malým hrbolkem. Slupka je oranžově žlutá, hladká, matná s červeným líčkem. Dužnina je oranžová, velmi šťavnatá, pevná, rozplývavá. Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá, typicky meruňková. Pecka střední velikosti, mírně zhrbolená, dobře odlučitelná od dužniny.
Odrůda se dá velmi těžko odlišit od odrůd 'Velkopavlovická', 'Maďarská', s nimiž tvoří jednu uniformní skupinu. Výnos je střední a nepravidelný, plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě, v pupenech je dobrá, v květech střední. Nemá speciální požadavky na agrotechniku a řez, nejlépe se jí daří v půdách s dostatkem vláhy a živin, nevyhovuje jí suché stanoviště, kde jsou plody drobné a méně kvalitní. Náchylnost ke klejotoku je stejná jako u ostatních odrůd. Nároky na stanoviště jsou rozdílné v souvislosti s použitou podnoží. Dozrává ve stejnou dobu jako odrůda 'Velkopavlovická'. Vhodná do všech oblastí vhodných pro pěstování meruněk.