[ Webhosting profitux.cz ]

Velbora

Byla vyšlechtěna křížením odrůd Mad'arská a Hindukuš ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Pieštanoch. Do pěstování byla zavedena v roce 1991.
Stromy rostou středně bujně až bujně, vytváří široce rozložité, později převislé koruny s řidším plodonosným obrostem. Letorosty jsou světle zelené, na sluneční straně hnědočervené s výraznými lenticelami v hojném počtu. List je středně velký, srdcovitý, okraj je jemně zoubkovaný. Květ je středně velký, korunní plátky bílé, kulaté, nepřekrývají se.
Plody jsou oválné, nepravidelné, ke stopce zúžené. Břišní šev je hluboký. Slupka je matná, velmi jemně plstnatá s oranžovou základní barvou a červeným líčkem s tmavšími tečkami. Dužnina je oranžová, středně pevná, málo vláknitá, sladce navinulá, dobrá. Pecka je středně velká, protáhlá, odlučitelná od dužniny. Plodnost je vysoká a pravidelná. Odolnost vůči mrazům vysoká, proti houbovým chorobám střední.
Nejlépe jí vyhovují kmenné tvary s volně rostoucí korunou. Z podnoží je možno využít M-VA-1 až M-VA-4, M-LE-1.
Sklízí se 7 dnů po odrůdě Velkopavlovická.
Celkové hodnocení: Výnosná pozdně dozrávající odrůda s vysokou odolností vůči nízkým teplotám. Lze ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování meruněk, v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Plody se málo otlačují, jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování.