[ Webhosting profitux.cz ]

Vesna

Nové šlechtění 'VS - 27/8' bylo vyšlechtěno křížením 'Mad'arské' a směsí pylu středoasijských odrůd ('Achrori', 'Arzami', 'Zard') v roce 1964 šlechtitelem Pavlem Cifraničem a doc. ing. T. Malíkem, CSc., v Borovcích.
Stromy rostou středně bujně a vytvářejí širokou až převislou, poměrně hustou korunu. Letorosty jsou deLší, tenké, hnědočervené, na spodní straně nazelenalé. Lenticely jsou ve tvaru teček, v menší míře. Listy jsou středně velké, oválné, se špičkou, okraj jemně pilovitý. Nervatura je výrazná, povrch je lesklý. Žlázky listové jsou kulaté až ledvinovité. Květ je středně velký, korunní plátky jsou kulovité až oválné, bílé, překrývají se. Plody jsou středně velké.
Tvar plodu je téměř kulatý, ze stran mírně stlačený. Břišní šev je úzký a mělký. Čnělková část je pod úrovní plodu. Slupka je jemná, hladká, světle oranžová, pokrytá světle červeným líčkem. Dužnina je slámově žlutá, středně tuhá, méně rozplývavá, šťavnatá. Chuť je dobrá a odlišuje se od běžných evropských odrůd, dobře se odlučuje od pecky. Pecka je středně velká, málo žebernatá. Patří mezi rané odrůdy s poměrně pravidelnou střední plodností. Dozrává 6-7 dnů před Velkopavlovickou. Nemá zvláštní požadavky na agrotechniku.Vyžaduje větší nároky na řez.