[ Webhosting profitux.cz ]

Malvazinka

Původ: Stará odrůda z počátku 19. století, původem z Anglie.
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, později střední. Koruna je široce pyramidální, později rozložitá, řídká. Větve dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří renklódy a mirabelky.             

Vlastnosti plodu: Je větší ( průměrná hmotnost se pohybuje od 35 do 55 g ). Tvar je kulovitý, jedna polovina bývá menší. Slupka má růžovou až tmavě červenou barvu s šedomodrým ojíněním. Je tuhá a má nakyslou chuť. Stopka je krátká. Dužnina je zelenavě žlutá, tuhá a šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, dobrá. Pecka je velká, oválná. Většinou se dobře odděluje od dužniny.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Hospodářské Hospodářské vlastnosti:                                                                                                               

Plodnost:  Je poměrně raná, středně vysoká, ne vždy pravidelná.                               

Odolnost: Stromy jsou citlivější na zimní mrazy, avšak květy odolávají pozdním jarním mrazíkům. Vůči šarce je tolerantní. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední.      

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na slaběji rostoucích podnožích             ( St. Julien A, Pixy ).
Doba zrání: Sklízí se koncem července nebo v první polovině srpna. Plody dozrávají poněkud nepravidelně, proto se doporučuje je sklízet postupně probírkou.                        

Celkové zhodnocení: Vzhledná a kvalitní, raně zrající odrůda slívy, vhodná především do teplejších oblastí a na chráněná stanoviště a do dobrých půd. Plody jsou vhodné k přímému konzumu i na kuchyňské zpracování.